Bunlar Rızkın Kesilmesinin Sebepleri Olabilir

1-Günah İşlemek/ Büyük Günahlar

76 tane büyük günah vardır. Bunları insan irtikap edince insanın 40 günlük riski eksilir.

2-Yalan Söyleme

Aslında yalan söylemek de bu 76 tane büyük günahın içine girer.Fakat insanlar yalan söylemeyi artık sıradan bir şeyi saydığı için bunu özel olarak belirtme ihtiyacı duyulmuştur.

3-Çok Uyumak

Özellikle sabah namazı vakti ve Güneş Doğarken uyumak Çünkü melekler rızkı bu vakitte dağıtırlar. Eğer kişi uyanık ise rızkı ayağına gelir. Eğer uyuyor ise rızkı yeryüzüne nasıl açılır? Arada bul denir.

4-Kıyafetsiz Uyumak

İnsanların sizi kıyafetsiz bir vaziyette görmesinden utanırsınız. Peki Allah-u Teala ve melekleri insanlardan daha fazla utanılmaya layık değil midir? Hiç düşündünüz mü? Sağ ve sol omuzumuzda olan Kiramen Katibin melekleri her an bizimle bizleri gözetliyor. televizyondaki Biri Bizi Gözetliyor dizisini izleyeceğinize gerçekten birinin bizleri gözetlediğini ve yaptığımız her şeyi kaydettiğini düşünmemiz gerekmez mi?

5-Ayakta İşemek

Erkekler için ayakta işemek hem prostat gibi hastalıklara neden verir? Hem Peygamberimiz hadisi şerifinde ayakta idrar yapmanın dindeki hükmü Hazreti Cabir den gelen bir rivayette ayakta idrar yapmayı yasakladı denilmekte.

6- Kıyafetsiz İşemek

Bu da yine 40 günlük rızkın eksilmesinin sebeplerindendir. Çünkü işenilen yerler yani Tuvaletler şeytanların ve cinlerin cirit attığı yerlerdir. İnsanları bu vaziyette gördükleri zaman hemen musallat olurlar.

7-Cünüpken Yemek Yemek

Cünüpken yemek yemek aynı zamanda mekruhtur. İnsanın temizlikten uzak olduğu için Çünkü Temizlik imandandır.

8-Yaslanarak Yemek Yemek

Zazül Meat isimli eserinde ittika yani yaslanma kelimesinin bağdaş kurarak oturmak bir şeye dayanarak oturmak sağa ve sola dayanarak oturmak manalarına geldiğini bu oturuşlarda üçüncüsü mideye zararlı olduğu için diğer ikisi de zalimlerin oturuşu olduğu için bu oturuşların üçünün de yasaklanmış olduğunu söylemiştir.

9-Ekmek Kırıntılarını Çöpe Atmak

Sofrada dökülen ekmek kırıntıları itina ile toplanıp balkon veya pencere kenarına konarak kuşların yemesi sağlanabilir veya yolda caddede ekmek yemek yere illaki ekmek kırıntıları dökülür. Arkandan gelen insanlar da onlara basarlar ve her bir düşen Ekmek Kırıntısı için 40 günlük rızkın eksilir.

10-Soğan ve Sarımsak Kabuklarını Ateşle Yapmak

Çünkü soğan ve sarımsak kabukları cinlerin paralarıdır. Yani onlar için bir nimettir. Dolayısıyla nimet hor görülmüş olur.

11-Anne ve Babayı İsmiyle Çağırmak

Çünkü yahudi ve hristiyanlar anne ve babalarına ismi ile hitap ederler Mehmet Bey Ayşe Hanım gibi veya Bay John Madame Cake gibi kafirleri taklit olduğundan dolayı Müslümanlara yasaklanmıştır ve rızkın eksilme sebeplerinden biri olmuştur.

12-Ellerini Çamur ile Yıkamak

Çünkü insan çamurdan yaratılmıştır hayvanlar çamurdan yaratılmıştır. Yediğimiz ekmeğimiz aşımız topraktan çıkar yani topraktan yaratılmıştır. İşlenip evin eşyalarını yaptığımız kapı pencere demir petrol her şeyi topraktan çıkar yani topraktan yaratılmıştır. Dolayısı ile toprağa saygısızlık olduğu için rızkı sebeplerden olmuştur.

13-Evinde Örümcek Ağı Bırakmak

Yine bu da pisliğin alâmetlerindendir. Örümcek ağından kurtulmanın çaresi devekuşu yumurtasıdır. Çünkü Devekuşu yumurtasının bulunduğu bölgeyi örümcek terk eder defalarca yapılıp denenmiştir.

14-Namazlara Karşı Gevşek Davranmak

Son vaktinde kılmak namazı son vaktinde kılmak geçme tehlikesi ile karşı karşıya gelmek demektir. Namazın vaktini geçirmek ise zaten büyük günahtır.

15-Cimrilik ve Pintilikde Bulunmak

Cimrilik insanı sadaka ve zekat vermesinden alıkoyar. Bunlar verilmeyince de insanın başı beladan halas bulmaz, kurtulmaz.